Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Neck Strap
Code: BK-BI-AB12234
MPN: AB12234
UPC: 790272000142
Product Info for Barska Level 8x40mm Fully Multi-Coated Porro Prism Binocular
See more and see far with the Barska Level 8x40 Fully Multi-Coated Binocular. This Binoculars from the professionals at Barska features a durable rubber-armored coating ensures a non-slip grip. The Barska Level 8x40 Fully Multi-Coated Shockproof Binocular comes with a smooth central focus knob to adjust and enhance magnification for a better view. Get high-quality viewing with Barska Level 8x40 Fully Multi-Coated Binoculars w/ Case for simple operation and easy focus.![]()
Specifications for Barska Level 8x40mm Fully Multi-Coated Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 5 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 429 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 17.88 |
| Close Focus: | 16.4 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 7.5 in |
| Weight: | 19.2 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Brightness Index: | 25 |
| Compass: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Nitrogen Filled: | No |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | No |
| Case: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Barska Level 8x40 Fully Multi-Coated Binocular
- Fully Multi-Coated Optics
- 8x Magnification
- 40mm Objective Lenses
- BK-7 Prism
- Fold Down Eyecups
- Large Center Focus Knob
- Shock-Absorbing Rubber Armor
- Attachment Point for Tripod Adapter
- Close Focus (ft/m) 16.4/5
- Eye Relief 5mm
- Objective Lens 40mm
- Exit Pupil 5mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 429/143
- Diopter Right Eye
Package Contents:
- Barska Level 8x40 Binoculars
- Carrying Case
- Neck Strap