Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Neck Strap
Code: BK-BI-AB12236
MPN: AB12236
UPC: 790272000159
Product Info for Barska Level 16x50mm Fully Multi-Coated Porro Prism Binocular
Get better focused with Barska Level 16x50 Fully Multi-Coated Binoculars and see far and beyond. These Binoculars engineered by the experts at Barska features a durable rubber-armored coating ensures a non-slip grip. The Barska Level 16x50 Shockproof Binocular comes with a smooth central focus knob to adjust and enhance magnification for a better view. With Barska Level 16x50 Fully Multi-Coated Binoculars w/ Case, you'll get high-quality viewing for more crisp and clear images.![]()
Specifications for Barska Level 16x50mm Fully Multi-Coated Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13.3 mm |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 216 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 28.28 |
| Close Focus: | 26.24 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 28.8 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Nitrogen Filled: | No |
| Case: | Yes |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Compass: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Zoom: | No |
| Brightness Index: | 9.61 |
| Strap: | Yes |
| Size: | Medium |
Features of Barska Level 16x50 Fully Multi-Coated Binocular
- Fully Multi-Coated Optics
- 16x Magnification
- 50mm Objective Lenses
- BK-7 Prism
- Fold Down Eyecups
- Large Center Focus Knob
- Shock-Absorbing Rubber Armor
- Attachment Point for Tripod Adapter
- Close Focus (ft/m) 26.24/8
- Eye Relief 13.3mm
- Objective Lens 50mm
- Exit Pupil 3.1mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 216/72
- Diopter Right Eye
Package Contents:
- Barska Level 16x50 Fully Multi-Coated Binocular
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Cloth