Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: BK-BI-AB12726-AB12726
MPN: AB12726
UPC: 790272002436
Product Info for Barska Blueline 10x25mm Roof Prism Binoculars
Barskas Blue 10x25 waterproof binoculars are great all-purpose optics that are ideal for a wide range of outdoor activities. These lightweight binoculars fold down to a compact size that allows them to be easily transported in a pocket or small handbag. Fully coated optics provide the user with impressive viewing clarity, while an ergonomic design delivers a comfortable viewing experience.![]()
Specifications for Barska Blueline 10x25mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 303 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 2.1 lb |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Barska Blueline 10x25mm Roof Prism Binoculars
- Compact portable design
- Waterproof and fogproof
- BK-7 roof prism
- Fully coated optics
- Protective rubber armor
- Fold-down eyecups
- Built-In neckstrap
Package Contents:
- Barska Blueline 10x25mm Roof Prism Binoculars
- Carrying Case