Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Case
Code: BK-BI-BC1WB-AB13703
MPN: AB13703
UPC: 790272007554
Product Info for Barska Colorado 10x42mm Roof Prism Waterproof Binoculars
The Colorado Series of Binoculars by BARSKA is the perfect blend of functionality and portability. Each binocular in this series features a folding roof prism design, which allows them to be transported and stored in compact places. BARSKA's Colorado Series are a great multi-purpose binocular that are great for sporting events, backpacking, hiking, or nature viewing. Fully coated optics give the viewer a bright, crisp image. All models are backed by BARSKA's Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska Colorado 10x42mm Roof Prism Waterproof Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 13.6 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 305 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 15 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5 in |
| Weight: | 29.3 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Steel |
| Package Type: | Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Barska Colorado 10x42mm Roof Prism Waterproof Binoculars
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Barska Colorado 10x42mm Roof Prism Waterproof Binoculars
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Cloth