Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: BK-BI-BRWPLB-AB12992
MPN: AB12992
UPC: 790272002825
Product Info for Barska 10x42mm WP Level ED Roof Prism Binoculars
When it comes to high quality optical performance, the 10x42 Level ED Binoculars deliver. Equipped with Extra Low Dispersion (ED) glass, these binoculars maximize image quality to provide extraordinarily sharp and detailed images. A textured rubber coating provides both protection from external damage and a comfortable non-slip surface for a more secure grip. The optical quality of the Level ED 10x42 binoculars is further enhanced with BAK-4 prisms for increased clarity.![]()
Specifications for Barska 10x42mm WP Level ED Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 15.2 mm |
| Exit Pupil: | 4.24 mm |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weight: | 24.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Barska 10x42mm WP Level ED Roof Prism Binoculars:
- Fully Multi-Coated Optics
- 10x Magnification
- 42mm Objective Lenses
- Extra Low Dispersion (ED) Glass
- 100% Waterproof and Fogproof
- BAK-4 Prisms
- Large Center Focus Knob
- Dry Nitrogen Purged to Eliminate Fogging
- Shock-Absorbing Rubber Armor
- Attachment Point for Tripod Adapter
Package Contents:
- Barska 10x42mm WP Level ED Roof Prism Binoculars
- Carrying Case
- Neck Strap and Lens Cloth