Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Gift Box
Code: BK-BI-BWPB1-AB13434
MPN: AB13434
UPC: 790272005574
Product Info for Barska WP Blackhawk 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binocular
The10x42mm WP Blackhawk Binoculars by Barskaare engineered to handle a wide range of outdoor activities, such as bird watching, hiking, and nature observation. With high-performance BAK-4 prisms and fully multi-coated optics, the 10x42mm WP Blackhawk Binoculars featured incredible brightness and color, giving you remarkably bright and detailed images. The 10x42mm WP Blackhawk Binoculars are nitrogen purged and O-ring sealed for waterproof and fogproof protection. With a compact roof prism design, the 10x42 Blackhawk WP Binoculars are compact enough to be easily slid into a larger pocket or small backpack for easy carrying. A solid protective rubber armor ensures a secure grip while protecting the binoculars from tough use. Backed by Barskas Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska WP Blackhawk 10x42mm BAK-4 Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 293 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 13.12 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 19.2 oz |
| Finish: | Rubber Armor |
| Package Type: | Gift Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Barska WP Blackhawk 10x42mm BAK-4 Prism Binocular
- Protective Rubber Armor
- Twist-Up Eyecups
- Tripod Adaptable
- Compact Roof Prism Design
- High Performance BAK-4 Prisms
Package Contents:
- Barska WP Blackhawk 10x42mm BAK-4 Prism Binocular
- Lens Cover
- Soft Carrying Case
- Neck Strap