Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Carrying Case, Lens Cloth, Lens Cover, Neck Strap
Code: BK-BI-CO10686
MPN: CO10686
UPC: 790272977918
Product Info for Barska Colorado 7-21x40mm Zoom Porro Prism Binoculars
Barska Colorado 7-21x40mm Zoom Binoculars CO10686 are a compact and versatile pair of binoculars that are right at home in the great outdoors of the Rocky Mountains. These Barska binoculars feature a powerful reverse porro prism that allows for high-resolution viewing with edge to edge clarity and optimum brightness, improved by the Colorado's fully-coated lenses. These binoculars are capable of functioning at a range of powers from 7x to 21x, giving you the ability to look at objects that are miles away or just down the path. The Barska Colorado 7-21x40 Reverse Porro Prism Binocular has a center focus knob on the bridge that allows you to make fast and smooth adjustments a common feature on these Barska Outdoor Binoculars. Barska has equipped the binoculars with a durable and ergonomic rubber armor that has non-slip properties to keep the binoculars in your hands, even when the terrain gets rough. For a pair of rugged, compact binoculars that can go everywhere you do, choose the Barska Colorado 7-21x Variable Power Binoculars.![]()
Specifications for Barska Colorado 7-21x40mm Zoom Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 - 21 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 14 - 12 mm |
| Exit Pupil: | 5.5 mm |
| Field of View, Linear: | 90 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 16.73 - 28.98 |
| Close Focus: | 32.8 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 26.46 oz |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Cloth, Carrying Case, Lens Cover |
| Magnification Type: | Variable |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Size: | Small |
| Compass: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Brightness Index: | 30.25 |
| Case: | Yes |
| Nitrogen Filled: | No |
| Strap: | Yes |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Barska Colorado 7-21x40mm Zoom Binoculars
- Versatile outdoor binoculars by Barska
- Variable power magnification from 7x to 21x
- Compact and rugged body design
- Non-slip rubber armoring
- Reverse BK-7 porro prism for high-clarity viewing
- Fully-coated optics improve brightness
- Easy to use center focus knob
- Comes with a carrying case
- Backed by the Barska limited lifetime warranty
- Magnification: 7-21x
- Objective Diameter: 40mm
- Angle Of View: 7x - 5.2; 21x - 2.9
- Field Of View: 270'
- Close Focus: 10m
- Exit Pupil: 5.5mm
- Relative Brightness: 32 to 3.6
- Eye Relief: 7x - 14mm; 21x - 12mm
- Lens Coating: Fully Coated
- Lens Color: Blue
- Prism Type: Porro Prism
- Prism Coating: BK-7
- Focusing System: Center Focus
- Body Material: Rubber
- Finish: Black
- Included Accessories: Carrying Case
Package Contents:
- Barska Colorado 7-21x40mm Zoom Binoculars CO10686
- Carrying case