Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow/Black
- Included Accessories:
- Lens Covers, Neck Strap, Soft Pouch
Code: BK-BI-CO10696
MPN: CO10696
UPC: 790272977963
Product Info for Barska Colorado Series 10x25 Compact Binoculars - Waterproof
Barska Colorado 10x25 Compact Binoculars CO10696 are compact and lightweight, with Bak-7 prisms for great imaging. These Compact Binoculars from Barska are both waterproof and fog proof, making them ready to go in all conditions. Barska Colorado 10x25mm Waterproof Binoculars pack a big optical punch with 10x magnification and a powerful roof prism, courtesy of Barska. Part of the Barska Colorado series, these Barska binoculars have a compact size, thanks to the 25mm lenses of the binoculars. The exterior of these waterproof binoculars features a high visibility yellow and black finish, and a protective rubber armor that guards the Colorado binoculars against shock. For a dependable, value-priced pair of outdoor binoculars, choose the Barska Colorado 10x25 Roof Prism Binocular.![]()
Specifications for Barska Colorado Series 10x25 Compact Binoculars - Waterproof:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Yellow/Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 303 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.81 |
| Close Focus: | 26 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.53 in |
| Weight: | 13.45 oz |
| Finish: | Yellow and Black |
| Included Accessories: | Neck Strap, Soft Pouch, Lens Covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Tripod Adaptable: | No |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Strap: | Yes |
| Compass: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Size Class: | Compact |
| Case: | Yes |
| Brightness Index: | 6.25 |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Size: | Small |
| Nitrogen Filled: | Yes |
Features of Barska Colorado Series 10x25 Compact Binoculars - Waterproof
- Focus System Center
- Prism Type Roof
- Prism Glass BK-7
- Magnification (Fixed) 10x
- Close Focus (ft/m) 26/8
- Eye Relief 10.5mm
- Objective Lens 25mm
- Exit Pupil 2.5mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 303ft/101m@10x
- Diopter Right Eye
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 13.45 oz
- Finish Yellow
Package Contents:
- Barska Colorado Series 10x25 Compact Binoculars - Waterproof
- Soft Pouch Lens Covers Neckstrap