Tap Tap to Zoom
The Crush Series of binoculars from Barska deliver high quality optics in a bright and colorful package. With fully multi-coated optics and high quality BAK-4 prisms, the Crush binoculars are well-equipped to provide outstanding viewing performance. The colorful protective rubber coating protects the Crush binoculars from shock and impact while providing a comfortable non-slip surface for ensuring a secure grip. These lightweight binoculars come with a neck strap and soft carrying case, and are a great accessory for concerts, hikes, vacations, and much more. Barska Crush Binoculars are a great accessory for concerts, hikes, vacations, and much more.![]()
| Manufacturer: | Barska |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 13.6 mm |
| Exit Pupil: | 13.6 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 6.56 ft |
| Weight: | 19.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |