Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: BK-BI-HDWR-AB12772
MPN: AB12772
UPC: 790272002696
Product Info for Barska 10x42mm Level HD Waterproof Roof Prism Binoculars
Experience high definition viewing with the 10x42mm Level HD Series of binoculars. These 10x42 binoculars combine fully multi-coated lenses with high-quality BAK-4 prisms to deliver an impressively sharp and detailed image. The Level HD binoculars are o-ring sealed and dry nitrogen purged for complete waterproof and fogproof protection, which allows for stunning viewing clarity in any weather condition.![]()
Specifications for Barska 10x42mm Level HD Waterproof Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weight: | 20.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Strap: | Yes |
| Case: | Yes |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Barska 10x42mm Level HD Waterproof Binoculars:
- Fully Multi-Coated Optics
- 10x Magnification
- 42mm Objective Lenses
- BAK-4 Prism
- Fold Down Eyecups
- Large Center Focus Knob
- Shock-Absorbing Rubber Armor
- Attachment Point for Tripod Adapter
- Included Accessories:
- Carrying Case
- Neck Strap
- Lens Cloth
Package Contents:
- Barska 10x42mm Level HD Waterproof Binoculars
- Carrying Case Neck Strap Lens Cloth