Tap Tap to Zoom
Product Info for Barska Lucid View 10x25mm Compact Folding Binoculars
The economically priced Barska Lucid View 10x25 Compact Binoculars are the perfect blend of functionality and compact portability. Armored with protective rubber of black (model AB10110) or camouflage (model AB10118), Barska Lucid View 10x25mm Compact Binoculars are multi-purpose and great for field use, sports, backpacking or camping. Featuring fully coated optics, ergonomic grip, compactness and portability, you can take Barska 10 x 25 LucidView Binoculars anywhere, anytime with you. Small in size, Barska LucidView 10 x 25mm Compact Roof Prism Binoculars are undeniably big on convenience. All Barska Binoculars of Barska Lucid View Series come with a carrying case and a neck strap.![]()
Barska Lucid View 10x25 Compact Binoculars are available in the following models:
- AB10110-BOX: Barska Lucid View 10x25 Binoculars - Black, Boxed AB10110
- AB10110-CLAM: Barska Lucid View 10x25 Binoculars - Black, Clam Packaged AB10111
- AB10118-BOX: Barska Lucid View 10x25 Binoculars - Camo, Boxed AB10118
- AB10118-CLAM: Barska Lucid View 10x25 Binoculars - Camo, Clam Packaged AB10119
Specifications for Barska Lucid View 10x25mm Compact Folding Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 302 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 15.81 |
| Close Focus: | 20 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 4.33 in |
| Weight: | 10.08 oz |
| Included Accessories: | Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth, Lens Cover |
| Magnification Type: | Fixed |
| Case: | Yes |
| Eyecups Types: | Rubber |
| Tripod Adaptable: | No |
| Compass: | No |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Nitrogen Filled: | No |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Barska Lucid View 10x25 Compact Binoculars, Folding
- Magnification: 10x
- Objective Lens (mm): 25
- Prism Type: Roof
- Prism Glass: BK-7
- Exit Pupil: 2.5 mm
- Lens Coating: Fully Coated
- Focus System: Center
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m): 302/101
- Close Focus Distance (ft/m): 20/6
- Eye Relief: 10.5mm
- Weight: 10.14 oz
- Warranty: Backed By Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Barska Lucid View 10x25 Compact Binoculars - Folding Roof Prism Binoculars
- Carrying Case
- Neck Strap