Tap Tap to Zoom
Product Info for Barska Lucid View 16x32mm Roof Prism Compact Binoculars
Barska 16x32 Lucid View Binoculars are the perfect blend of functionality and compact portability. Barska 16x32bb Lucid View Compact Folding Binoculars offer roof prism design and fully coated optics. Armored with protective rubber of black (model AB10114) or camouflage (model AB10122), Barska Lucid-View 16 x 32 mm Binoculars are multi-purpose and great for field use, sports, backpacking or camping. Barska 16x32 Lucid View Binocular is small in size, but undeniably big on convenience. The 16 x 32mm Barska Lucid View Compact Binoculars come with carrying case and neck strap.![]()
Specifications for Barska Lucid View 16x32mm Roof Prism Compact Binoculars:
| Manufacturer: | Barska |
| Magnification: | 16 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 10.5 mm |
| Exit Pupil: | 2 mm |
| Field of View, Linear: | 188 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.62 |
| Close Focus: | 21 ft |
| Weather Resistance: | None |
| Length: | 3.75 in |
| Weight: | 10.88 oz |
| Finish: | Camo |
| Included Accessories: | Lens Cover, Carrying Case, Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | No |
| Size: | Small |
| Nitrogen Filled: | No |
| Eyecups Types: | Rubber |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Compass: | No |
| Case: | Yes |
| Strap: | Yes |
| Brightness Index: | 4 |
| Zoom: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |
Features of Barska 16x32 Lucid View Binoculars, Compact
- 16x Magnification
- BK-7 Roof Prisms
- Fully Coated Lenses
- Compact Folding Dual-Hinge Design
- Center Focus
- Rubber Armoring
- Close Focus (ft/m) 21/7
- Eye Relief 10 mm
- Exit Pupil 2mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 188/63
Package Contents:
- Barska 16x32 Lucid View Binoculars - Roof Prism Compact Binoculars
- Carrying Case
- Neck Strap