Tap Tap to Zoom
Code: 2HN-DX-BH11856
MPN: BH11856
UPC: 790272983780
Product Info for Loaded Gear HD-100 Watertight Dry Box
The Barska Loaded Gear HD-100 watertight hard case, designed for protecting delicate and valuable items, is the ideal compact storage case. The compact size of the HD-100 tough case allows active uses to protect items when traveling and is compact enough to fit in a backpack or day bag. This dry case features an O-ring lining that when secured with set of 2 exterior latches creates a watertight and airtight seal. The HD-100 case has an externally accessible purge valve for atmospheric pressure equalization. Built to withstand extreme conditions and rugged use the HD-100 hard case was built with an exterior edge-to-edge crushproof design. The interior of the case features customizable pre-perforated cubed foam and an egg crate foam case liner to protect valuables from movement. The HD-100 also features reinforced crushproof case hinges, carry handle and 2 padlock mounting points. Backed by One Year Limited Warranty. Includes cubed foam and removable top and bottom foam.![]()
Specifications for Loaded Gear HD-100 Purge Valve Hard Case:
| Weight: | 1.25 lbs |
| Included Accessories: | Cubed foam, removable top and bottom foam |
| Warranty: | 1 Year Limited Warranty |
| Outer Dimensions: | 8.3" x 3.5" x 6.6" |
| Inner Dimensions: | 7.30" x 2.95" x 4.83" |
| Case Material: | Polypropylene |
| Padding Material: | Open-cell pre-perforated cubed foam and egg crate foam padding |
| Working Temperature: | -10°F ~ 210°F |
| Watertight Seal: | Yes |
| Crushproof: | Yes |
| Finish: | Black |
Features of Loaded Gear HD-100 Watertight Dry Box
- Edge-to-edge crushproof case design
- Watertight protective case seal
- Pressure equalization case valve
- Pre-perforated cubed foam
- Egg crate foam padding
- Two padlock mounting points
- Outer Size: 8.3inch x 3.5inch x 6.6inch
- Inner Size: 7.30inch x 2.95inch x 4.83inch
- Weight (lbs): 1.25
Package Contents:
- Loaded Gear HD-100 Watertight Dry Box
- Cubed foam
- removable top and bottom foam