Tap Tap to Zoom
Code: BK-GF-193867
MPN: AX12220
UPC: 790272000043
Store up to 45 rifles and accessories with the FV-3000 Fireproof Vault Safe from Barska . The FV-3000 Fire Vault Safe is designed to provide maximum security for your firearms and other valuables. This Vault Safe features fireproof construction and is fitted with 6 solid-steel locking bolts for maximum security. A quick entry electronic keypad allows the user to securely access the contents inside at a moments notice. Keep your firearms and valuables secure with Barskas FV-3000 Fire Vault Safe.![]()
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Long Gun |
| Gun Capacity: | 45 Rifles |
| Lock Type: | Keypad |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 59.06 in |
| Width: | 40 in |
| Depth/Thickness: | 22 in |
| Internal Height: | 56.1 in |
| Internal Width: | 37.05 in |
| Internal Depth/Thickness: | 16.6 in |
| Weight: | 491 lb |
| Included Accessories: | Removable shelf, Set of emergency back-up keys, One 9V battery, Mounting Hardware |