Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Dot
- Included Accessories:
- Batteries, Flip-Up Scope Caps
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: BK-RD-HQTG-AC13160
MPN: AC13160
UPC: 790272004010
Product Info for Barska 1x30 HQ Red Dot Sight
Meet the new 1x30 HQ Red Dot from Barska, a versatile sight designed for split-second targeting and well equipped for any situation. An innovative auto-brightness setting allows the 1x30 HQ sight to automatically adjust the red dot brightness to better match the current lighting environment. Also included is a precision quick-release mount that will maintain a zero setting shot after shot.![]()
Specifications for Barska 1x30 HQ Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Finish: | Black Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | Dot |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | AAA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 4.13 in |
| Weight: | 0.625 lb |
| Included Accessories: | Flip-Up Scope Caps, Batteries |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of Barska 1x30 HQ Red Dot Sight
Package Contents:
- Barska 1x30 HQ Red Dot Sight
- Flip-Up Scope Caps
- 1 AAA Battery