Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Cross Bow
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 11.99 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Scope Caps
Code: BK-RS-432CCON-193841
MPN: AC12182
UPC: 790272985432
Product Info for Barska 4x32 Compact Contour Rifle Scope
For a performance that won't stop short, the Barska 4x32 Contour Rifle Scope offers low magnification with long eye relief that is ideal for close range action. This rifle scope engineered by the professionals at Barska is engineered with extra rigid shockproof construction to handle the demands of pistols, shotguns and other types of firearms. The Barska 4x32 Contour Shockproof Rifle Scope is also calibrated with relatively low parallax settings and is compact in size. From cross-bow hunting to pistol shooting even down to simple rimfire action, the Barska 4x32 Compact Contour Waterproof Rifle Scope is clear winner for close range hunting.![]()
Specifications for Barska 4x32 Compact Contour Waterproof Rifle Scope:
| Magnification: | 4x |
| Objective Lens: | 32mm |
| Waterproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Reticle: | Crossbow |
| Exit Pupil: | 8mm |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Field of View (ft@100yds/m@100m): | 16.7/5.6@4x |
| Eye Relief: | 5.8 inch |
| Click Value: | 1/4" |
| Adjustment Knob: | Side adj. windage and elevation |
| Tube Diameter: | 1 inch |
| Finish: | Black Matte |
| Weight: | 11.99 oz. |
| Length: | 9.09 inch |
| Included Accessories: | Scope Caps and Lens Cloth |
| Warranty: | Limited Lifetime Warranty |
Features of Barska 4x32 Compact Contour Rifle Scope
- Magnification: 4x
- bjective Lens: 32mm
- Waterproof: Yes
- Fogproof: Yes
- Reticle: Crossbow
- Exit Pupil: 8 mm
- Lens Coating: Fully Coated
- Field of View (ft@100yds/m@100m): 16.7/5.6@4x
- Adjustment Knob: Side adj. windage & elevation
- Eye Relief (inch): 5.8
- Click Value: 1/4
- Tube Diameter: 1 inch
- Finish: Black Matte
- Weight: 11.99 oz.
- Length: 9.09 inch
- Backed by Barskas Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Barska 4x32 Compact Contour Rifle Scope
- Scope Caps and Lens Cloth