Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 0.75 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 3.63 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Lens Cover, Mounting Rings
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: BK-RS-AC10000-BOX
MPN: AC10000
UPC: 790272801114
Product Info for Barska 4x15 Rimfire Rifle Scopes w/ Rings Rifle Scope
Barska 4x15 Rimfire Rifle Scope is designed specifically for small bore rifles. Barska 4x15mm Rimfire Scope is calibrated parallax free at 50 yards for shorter rimfire ranges. The 4 x 15mm Barska Rimfire Riflescope also features coated optics and 30/30 reticle. Rim Fire Barska Rifle Scope 4 x 15 mm is an ideal 1" Riflescopes for competitive and recreational target shooting, small game or varmint type hunting. Barska Rim Fire Rifle Scopes come with rings. All 1" Riflescopes by Barska are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.![]()
Barska 4x15 Rimfire Rifle Scopes are available in the following models:
- BOX: Barska 4x15 Rimfire Rifle Scopes w/ Rings, Boxed AC10000
Specifications for Barska 4x15 Rimfire Rifle Scopes w/ Rings Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 15 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 0.75 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.75 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.75 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 3.63 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 10.63 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 1.97 in |
| Height: | 1.42 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Mounting Rings, Lens Cover, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of Barska 4x15 Rimfire Rifle Scopes w/ Rings Riflescope
- 4x Magnification
- 15mm Objective Lens
- 30/30 Reticle
- Coated Optics
- 1/4 MOA Adjustments
- Standard 3/8" Dovetail Rings
- Windage & Elevation Turret
- Tube Diameter 3/4 in
- Eye Relief 2.75 inches
- Exit Pupil 3.75mm
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 21ft/7m@4x
- Reticle Color Black
- Reticle Construction Wire
- Turret Style Capped
- Focal Plain Second
- Optical Coating Coated
- Fogproof Yes
- Product Weight 3.63 oz
- Length 10.63 in
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 4x15 Rimfire Rifle Scopes w/ Rings Riflescope
- Mounting Rings
- Lens Covers
- Lens Cloth