Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 12.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Scope Caps
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: BK-RS-AC10030
MPN: AC10030
UPC: 790272976423
Product Info for Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scopes w/ 30/30 Reticle AC10030 Rifle Scope
Accuracy, precision and dependability at a popular price - this reflects Barska 3-9x40 Huntmaster Rifle Scope w/ 30/30 Reticle AC10030. Barska Huntmaster 3-9x40mm Rifle Scope AC-10030 is the perfect choice for serious shooters or hunters who wants a wealth of features and performance but stays within a budget. Like most of Barska Rifle Scopes, Huntmaster 3-9 x 40mm Barska Rifle Scopes are water proof, fog proof and shock proof. Hunt Master Series Barska Rifle Scopes 3-9x40mm are parallax free at 100 yards. The high quality fully-coated optics and rugged construction of the 3-9 x 40 mm Barska Huntmaster Rifle Scopes are ideal for all-purpose hunting.![]()
HuntMaster Barska Rifle Scope 3-9x40mm AC 100030 comes with scope caps. All Hunting Riflescopes by Barska are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.
Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scopes AC10030:
| Magnification:Â | Â 3-9x | |
| Objective Lens:Â | Â 40mm | |
| Reticle:Â | Â 30/30 | |
| Field of View
(ft@1000yds):Â |
 36ft @ 3x
 14ft @ 9x |
|
| Exit Pupil:Â | Â 13.3-4.4 mm | |
| Eye Relief:Â | Â 3.3 inch | |
| Click Value:Â | Â 1/4 inch | |
| Tube Diameter:Â | Â 1inch | |
| Finish:Â | Â Black Matte | |
| Weight:Â | Â 12.9 oz | |
| Length:Â | Â 12.2 inch | |
Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scopes w/ 30/30 Reticle:
- Waterproof, fogproof and shockproof
- Fully coated optics
- 1" monotube construction
- Parallax-free at 100yards
- 1/4 MOA fingertip adjustments
- For all-around hunting and deer hunting
Package Contents:
- Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scope w/ 30/30 Reticle - AC10030
- Scope Caps
In addition to Barska 3-9x40 Huntmaster Rifle Scopes w/ 30/30 Reticle AC10030, make sure to check other Barska Rifle Scopes and other Barska products offered in our store.
Specifications for Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scopes w/ 30/30 Reticle AC10030 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 14 - 36 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Scope Caps, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scopes w/ 30/30 Reticle AC10030 Rifle scope:
- Magnification (Zoom) 3x-9x
- Objective Lens 40mm
- Tube Diameter 1 in
- Eye Relief 3.3 inch
- Exit Pupil 13.3-4.4mm
- Click Value 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 36/12@3x
- 14/4.6@9x
- Reticle 30/30 Reticle
- Reticle Illumination None
- Reticle Color Black
- Turret Style Capped
- Focal Plain Second
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 12.9 oz.
- Length 12.2 inch
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 3-9x40mm Huntmaster Rifle Scopes w/ 30/30 Reticle AC10030 Rifle scope
- Scope Caps
- Lens Cloth