Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Silver
- Weight:
- 16.08 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Mounting Rings, Scope Caps
- Additional Features:
- Box
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: BK-RS-PLINKSLV-AC10040-BOX
MPN: AC10040
UPC: 790272982127
Product Info for Barska AC1004 4x32 Plinker-22 Rifle Scope
Barska 4x32 Plinker-22 Rifle Scopes, Silver Finish - AC10041 engineered specifically for your .22 rifles and rimfires with a striking performance. Made for plinking and general hunting, Barska 4x32mm Plinker 22 Rifle Scope AC 10041 offers bright, clear optics and durability at an affordable price. Like most of Barska Rifle Scopes, the Barska 4 x 32 mm Plinker 22 Rifle Scopes are waterproof, fogproof and shockproof. Barska Plinker .22 Rifle Scopes feature fully coated optics and 1 inch monotube construction. Barska 4x32 Plinker-22 Rifle Scopes are parallax-free at 50 yards. Plinker-22 Barska .22 Rifle Scopes 4x32 are even provided with the 3/8" rings at no extra cost. Built to withstand the rough outdoors, Silver Finished Barska Rifle Scope Plinker22 4x 32mm is simply the best value you can get anywhere. In addition, All 1" Riflescopes by Barska are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska AC1004 4x32 Plinker-22 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 29 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Silver |
| Weight: | 16.08 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 11.93 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Included Accessories: | Scope Caps, Mounting Rings, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Additional Features: | Box |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of Barska AC1004 4x32 Plinker-22 Rifle Scope
- Magnification (Fixed) 4x
- Objective Lens 32mm
- Tube Diameter 1 in
- Eye Relief 3 inch
- Exit Pupil 8mm
- Click Value 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 29ft/9.6m@4x
- Reticle 30/30 Reticle
- Reticle Illumination None
- Reticle Color Black
- Turret Style Capped
- Focal Plain Second
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 16.08 oz.
- Length 11.93 in
- Finish Silver
Package Contents:
- Barska AC1004 4x32 Plinker-22 Rifle Scope
- Mounting Rings Scope Caps Lens Cloth