Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Black Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 11.46 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Mounting Rings, Scope Caps
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: BK-RS-AC10380-EE
MPN: AC10380
UPC: 790272976706
Product Info for Barska 3-9x32 Plinker-22 Rifle Scopes for .22 Rifles and Rimfires - AC10380 Rifle Scope
Barska 3-9x32 Plinker-22 Rifle Scope AC10380 is engineered specifically for your .22 rifles and rimfires with a striking performance. Made for plinking and general hunting, Barska Plinker 22 Rifle Scope 3-9x32mm offers bright, clear optics and durability at an affordable price. Like most of Barska Rifle Scopes, the Barska 3-9 x 32 mm Plinker 22 Rifle Scopes are waterproof, fogproof and shockproof. Barska Plinker .22 Rifle Scopes feature fully coated optics and 1 inch monotube construction. Plinker22 3-9x32 Barska Rifle Scopes are parallax-free at 50 yards. The 3-9 x 32mm Barska Plinker .22 Rifle Scopes are even provided with the 3/8" rings at no extra cost. Built to withstand the rough outdoors, Plinker-22 3-9x 32mm Barska Rifle Scope is simply the best value you can get anywhere. In addition, All Rimfire Rifle Scopes by Barska are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska 3-9x32 Plinker-22 Rifle Scopes for .22 Rifles and Rimfires - AC10380 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.6 - 10.7 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Black Matte |
| Field of View, Linear: | 13 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 11.46 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.25 in |
| Height: | 2.125 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Scope Caps, Mounting Rings, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of Barska 3-9x32 Plinker-22 Rifle Scopes for .22 Rifles and Rimfires - AC10380 Rifle scope
- Magnification (Zoom) 3x-9x
- Objective Lens 32mm
- Tube Diameter 1 in
- Eye Relief 3.5 inch
- Exit Pupil 10.7mm - 3.6mm
- Click Value 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 36ft/13m@3x, 13ft/4.3m@9x
- Reticle 30/30 Reticle
- Reticle Illumination None
- Reticle Color Black
- Turret Style Capped
- Focal Plain Second
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 11.46 oz.
- Length 12 in
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 3-9x32 Plinker-22 Rifle Scope for .22 Rifles and Rimfires - AC10380
- 3/8" Dovetails Rings
- Scope Caps