Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 0.75 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 4.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Lens Cover, Mounting Rings
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: BK-RS-AC10730-EE
MPN: AC10730
UPC: 790272978106
Product Info for Barska 4x20 Rimfire AC10730 Rifle Scope
Barska 4x20 Rimfire Rifle Scope AC10730 is designed specifically for small bore rifles. Barska 4x20mm Rimfire Scope is calibrated parallax free at 50 yards for shorter rimfire ranges. The 4 x 20mm Barska Rimfire Rifle Scope also features coated optics and a 30/30 reticle. Rim Fire Barska Rifle Scope 4 x 20 mm is an ideal Rimfire Rifle Scopes for competitive and recreational target shooting, small game or varmint type hunting. Barska Rim Fire Rifle Scopes come with 3/8" Rings. All Rimfire Rifle Scopes by Barska are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska 4x20 Rim Fire Rifle Scopes AC-10730:
| Magnification:Â | Â 4x | |
| Objective Lens Dia.(mm):Â | Â 20mm | |
| Reticle:Â | Â 30/30 | |
| Field of View (ft @ 100yds / m @ 100m): |  18.3 / 5.5 @ 4x | |
| Exit Pupil (mm):Â | Â 5.0 mm | |
| Eye Relief (inch):Â | Â 2.5 | |
| Click Value (inch):Â | Â 1/4 | |
| Tube Diameter:Â | Â 3/4" | |
| Finish:Â | Â Black Matte | |
| Weight (oz):Â | Â 4.8 oz. | |
| Length (inch):Â | Â 10.55" | |
Features of Barska Rim Fire Scope 4x20mm:
- 3/4" tube construction
- Coated optics
- Parallax-free at 50yards
- 1/4 MOA adjustments
- 30/30 Reticle
- Ideal Recreational target shooting, small game or varmint-type hunting
Package Contents:
- Barska 4x20 Rimfire Rifle Scopes w/ Rings - AC10730
- 3/8" Rings
In addition to Barska 4x20mm Rimfire Rifle Scopes w/ Rings - AC10730, make sure to check other Barska Rifle Scopes and other Barska products offered in our store.
Specifications for Barska 4x20 Rimfire AC10730 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 0.75 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 4.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 10.55 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 1.25 in |
| Height: | 1.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Mounting Rings, Lens Cover, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Barska 4x20 Rimfire AC10730 Rifle Scope:
- Magnification (Fixed) 4x
- Objective Lens 20mm
- Tube Diameter 3/4 in
- Eye Relief 2.55 inches
- Exit Pupil 5mm
- Click Value 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 18.3ft/5.5m@4x
- Reticle 30/30
- Reticle Illumination None
- Reticle Color Black
- Turret Style Capped
- Focal Plain Second
- Optical Coating Coated
- Fogproof Yes
- Product Weight 4.87 oz
- Length 10.5 in
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 4x20 Rimfire AC10730 Rifle Scope
- Mounting Rings
- Lens Covers
- Lens Cloth