Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- First Focal Plane Mil-Dot 8X-26X
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.86 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Side Adjustable
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Scope Caps, Sunshade
Code: BK-RS-AC11198
MPN: AC11198
UPC: 790272980598
Product Info for Barska 8-26x50 Benchmark Rifle Scope, Side Parallax, Mil-Dot Reticle
Barska Benchmark targeting Rifle Scopes contain a high degree of accuracy, durability and exceptional optical quality. The Bench-mark 8-26x50 Rifle Scope by Barska features a Mil-Dot Reticle that is on the First Focal Plane. The First Focal Plane Mil-Dot Reticle allows you to estimate range at all different magnification settings, creating dead-on precision and accuracy. With the Barska Benchmark 8-26 x 50 Rifle Scope you can mil, hold over, hold off or do anything that requires an accurate measurement without worry about the Riflescopes 's power setting. These Barska Rifle Scopes have an 8x - 24x Zoom Magnification that can handle many different hunting applications. Also featured in the Barska Benchmark Rifle Scope is an Accu-Lock System that utilizes a coil spring positioned within the Riflescopes to securely lock the inner tube. This coil positioning system allows the scope to stay locked dead-on to the target shot after shot. In addition, the Barska Benchmark Rifle Scope has Side Parallax Adjustments which allows fine adjustment on parallax correction without taking your eyes off the target. The Barska Bench Mark 8x-26x 50mm Rifle Scope is waterproof, fogproof and shockproof, and features fully multi-coated optics for sharp distortion-free views.![]()
All Riflescopes by Barska are covered by Barska's Limited Lifetime Warranty.
Specifications for Barska 8-26x50 Benchmark Rifle Scope AC 11198:
| Model:Â | Â AC11198 | |
| Magnification:Â | Â 8x-26x | |
| Objective Lens Dia.(mm):Â | Â 50 | |
| Reticle:Â | Â Mil Dot (First Focal Plane) | |
| Field of View (ft @ 100yds / m @ 100m):Â | Â 15.2 / 4.63 @ 8x
 3.67 / 1.11 @ 26x |
|
| Exit Pupil (mm):Â | Â 2 - 8 | |
| Eye Relief (inch):Â | Â 2.7 | |
| Click Value (inch):Â | Â 1/8 | |
| Tube Diameter:Â | Â 30mm | |
| Finish:Â | Â Black Matte | |
| Weight (oz):Â | Â 27.86 | |
| Length (inch):Â | Â 17.63 | |
Features of Barska 8-26 x 50mm Benchmark targeting Rifle Scope:
- Mil-Dot Reticle / First Focal Plane
- Side Focus Adjustable Objective
- Fully Multi-Coated optics
- 1/8 MOA
- Parallax-free @ 50 yd.
- 30mm tube diameter
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Barska Benchmark 8-26x50 targeting Rifle Scope - AC11198
In addition to Barska Benchmark 8-26x50mm targeting Rifle Scopes - AC11198, make sure to check other Barska Rifle Scopes and other Barska products offered in our store.
Specifications for Barska 8-26x50 Benchmark Rifle Scope, Side Parallax, Mil-Dot Reticle:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 8 - 26 x |
| Reticle: | First Focal Plane Mil-Dot 8X-26X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 3.67 - 15.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.86 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 17.63 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Side Adjustable |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 3 in |
| Height: | 2.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Scope Caps, Sunshade, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Barska 8-26x50 Benchmark Rifle Scope, Side Parallax, Mil-Dot Reticle:
- Magnification (Zoom) 8x-26x
- Objective Lens 50mm
- Tube Diameter 30mm
- Eye Relief 2.7 inch
- Exit Pupil 2-8mm
- Click Value 1/8 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 15.2/4.63@8x
- 3.67/1.11@26x
- Reticle Mil Dot First Focal Plane
- Reticle Illumination None
- Reticle Color Black
- Turret Style Capped
- Focal Plain First
- Optical Coating Fully Multi-Coated
- Parallax Adjustment Side
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 26.45 oz.
- Length 17.83 in
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 8-26x50 Benchmark Rifle Scope, Side Parallax, Mil-Dot Reticle
- Scope Caps
- Sunshade
- Lens Cloth