Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Red / Green Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 23.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Battery, Elastic Scope Covers, Lens Cloth
- W/E Travel at 100 Yds:
- 50 MOA
Code: BK-RS-AC11670
MPN: AC11670
UPC: 790272982790
Product Info for Barska 4-16x50mm Illuminated Mil-Dot Sniper Rifle Scope
Barska 4-16x50mm Illuminated Sniper Rifle Scope AC11670 is ideal for high-resolution targeting at medium to long range, allowing you to stay out of harm's way while still making highly accurate, well-placed shots. Equally suited to tactical situations or a day in the tree stand, these Barska Rifle Scopes feature pristine multi-coated optics, tough shockproof construction, and an accurate, red or green illuminated Mil-Dot reticle. Barska has equipped the Rifle Scope with target-style windage and elevation knobs, with an 1/8 MOA per click adjustment rate, that are easy to grip, turn, and adjust. The Barska 4-16x Mil-Dot Variable Power Rifle Scope keeps the reticle in focus at all powers with a fast-focus eyebell. Protective scope caps, a lens cleaning cloth, and a set of rifle scope rings are included with the Sniper Scope, giving you everything you need to start pegging targets right out of the box. For a mid- to long-range sniper scope with precision hardware and high quality optics, choose the Barska 4-16x50mm 2nd Generation Sniper Scope.![]()
Specifications for Barska 4-16x50mm Illuminated Mil-Dot Sniper Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Illuminated Red / Green Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.8 - 19.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 23.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, 3V Lithium |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi Coated |
| Brightness Settings: | 5 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Lens Cloth, Battery, Elastic Scope Covers |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Barska 4-16x50mm Illuminated Mil-Dot Sniper Rifle Scope
- Magnification (Zoom) 4x-16x
- Objective Lens 50mm
- Tube Diameter 30mm
- Eye Relief 3.1in - 3.2in
- Exit Pupil 3.1mm - 12.5mm
- Click Value 1/8 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 19.9ft/6.6m@4x 6.2ft/1.9m@16x
- Reticle Illuminated Mil-Dot
- Reticle Illumination Yes
- Reticle Color Red / Green / Black
- Turret Style External
- Focal Plain Second
- Optical Coating Multi-Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 23.2 oz
- Length 14.5 in
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 4-16x50mm Illuminated Mil-Dot Sniper Rifle Scope
- 1-CR2032 3V Lithium Battery Scope Caps Lens Cloth