Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 12.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Free at 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Scope Caps and Lens Cloth
- Additional Features:
- Shockproof
Code: BK-RS-RS27C-CO12982
MPN: CO12982
UPC: 790272003297
Product Info for Barska 2-7x32mm Colorado 30/30 Rifle Scope
The 2-7x32 Colorado Rifle Scope from Barska is a perfect choice for serious shooters and hunters who are looking for the most essential features of a Rifle Scope at a very affordable price. This Colorado Rifle Scope is great for general purpose hunting as well as target shooting and plinking. Parallax-free at 100 yards and fully coated optics makes this a high-value bang-for-the-buck Rifle Scope. The Colorado Series offers a tough 1" single-tube construction with a 30/30. It features 1/4 MOA adjustments on the windage and elevation turrets. The 2-7x32 Colorado Rifle Scope features a black matte finish and includes scope caps and is backed by Barska's Limited Lifetime Warranty.![]()
Specifications for Barska 2-7x32mm Colorado 30/30 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.57 - 16 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 42 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11.9 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Free at 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2 in |
| Height: | 2 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Scope Caps and Lens Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Shockproof |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Barska 2-7x32mm Colorado 30/30 Rifle Scope
- Brand: Barska
- Series: Colorado
- Model #: CO12982
- UPC: 790272003297
- Magnification (Zoom): 2x-7x
- Objective Lens: 32mm
- Tube Diameter: 1 in
- Eye Relief: 3.5 inch
- Exit Pupil: 16mm - 4.57mm
- Click Value: 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m): 42ft/12.8m@2x - 12.6ft/3.84m
- Reticle: 30/30 Reticle
- Reticle Illumination: None
- Reticle Color: Black
- Turret Style: Capped
- Focal Plane: Second
- Optical Coating: Fully Coated
- Waterproof: Yes
- Fogproof: Yes
- Adjustment Knob: Windage and Elevation
- Product Weight: 12.2 oz.
- Length: 11.9 inch
- Finish: Black Matte
Package Contents:
- Barska 2-7x32mm Colorado 30/30 Rifle Scope
- Scope caps
- Lens cloth