Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 88 mm
- Eye Relief:
- 9 - 13 mm
- Field of View, Linear:
- 120.9 - 44.3 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 32.8 ft
- Length:
- 13.2 in
- Weight:
- 1.78 lb
- Included Accessories:
- Accu-Grip Handlheld Tripod, Hard/Soft Carrying Cases, Lens Cloth, Tripod
Code: BK-SS-AD11334
MPN: AD11334
UPC: 790272981229
Product Info for Barska 18-90x88 Benchmark DFS Waterproof Spotting Scope AD11334
The Barska 18-90x88 Benchmark DFS Waterproof Spotting Scope AD11334 is designed to provide an extreme and absolute level of Zoom Spotting Scopes pleasure to both shooters and all types of nature explorers. Barska has engineered this Zoom Spotting Scopes with an innovative Dynamic Focusing System which allows you to focus by turning the objective lens which will make you appreciate this Barska Spotting Scope's stunning performance and ruggedness.![]()
Barska 18-90x88 Millimeter Benchmark DFS Spotting Scope
| Model:Â | Â AD11334 | |
| Magnification:Â | Â 18-90x | |
| Objective Lens:Â | Â 88mm | |
| Prism Type:Â | Â Porro | |
| Eyepiece System:Â | Â Straight | |
| Optical Coating:Â | Â Fully | |
| Field of View(ft@1000yds/m@1000m):Â | Â 120.9/40.3@18x - 44.3/14.8@90x | |
| Close Focus(ft/m):Â | Â 32.8/10 | |
| Exit Pupil(mm):Â | Â 6.15@18x-1.2@90x | |
| Eye Relief(mm):Â | Â 19@18x, 13@90x | |
| Weight(lbs):Â | Â 1.78 | |
| Length(inch):Â | Â 13.2 | |
| Tripod:Â | Â Pan-head | |
Specifications for Barska 18-90x88 Benchmark DFS Waterproof Spotting Scope AD11334:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Green |
| Magnification: | 18 - 90 x |
| Objective Lens Diameter: | 88 mm |
| Eye Relief: | 9 - 13 mm |
| Field of View, Linear: | 120.9 - 44.3 ft at 1000 yds |
| Twilight Factor: | 39.79 - 88.99 |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Close Focus: | 32.8 ft |
| Length: | 13.2 in |
| Weight: | 1.78 lb |
| Included Accessories: | Accu-Grip Handlheld Tripod, Hard/Soft Carrying Cases, Lens Cloth, Tripod |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Barska 18-90x88 Benchmark DFS Waterproof Spotting Scope AD11334
- Prism Type Porro
- Prism Glass BK-7
- Magnification (Zoom) 18x-90x
- Eye Piece System Straight
- Close Focus (ft/m) 32.8/10
- Eye Relief 9mm@18x, 13mm@90x
- Objective Lens 88mm
- Exit Pupil 6.15mm@18x-1.2mm@90x
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 120.9/40.3@18x-44.3/14.8@90x
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes (Nitrogen CO2)
- Tripod Adaptable Yes
- Product Weight 1.78 lbs
- Length 13.2 inch
- Finish Green
Package Contents
- Barska 18-90x88 Benchmark DFS Waterproof Spotting Scope AD11334
- Compact panhead tripod
- ACCU Grip handheld mount
- Protective case