Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Eye Relief:
- 18.1 - 15.2 mm
- Field of View, Linear:
- 91 - 45 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 22.96 ft
- Length:
- 13.75 in
- Weight:
- 30 oz
- Included Accessories:
- Tripod
Code: BK-SS-CO11216
MPN: CO11216
UPC: 790272980680
Product Info for Barska 20-60x60 Colorado WP Spotting Scope w/ Tripod, Blue Lens
Barska Colorado 20-60x60 Waterproof Spotting Scope CO11216 sets the standard for portability, optical performance and value. At home at the target range or in the wild, the Barska Colorado Series 20-60x Straight-Body Spotting Scope features Fully-Coated optics and a large objective 60mm lens that delivers a crisp clear view and increased light transmission. This spotting scope is 100% Waterproof and Fogproof, and comes with its own tripod. The Barska Colorado Series 20-60x Spotter features 20x-60x adjustable zoom magnification with quick access focus, allowing you to lock on to your subject then zoom in to catch all the details in high definition contrast.![]()
This Barska scope is designed for higher power observation both in the field and at home - it's great for targeting, range shooting, hunting, astronomy, bird watching, marine and general observation. Its light weight makes the Barska CO11216 Spotting Scope easy for transportation to remote areas; and with its high quality rubber armouring and nitrogen purged waterproof and fogproof construction, you can use this spotter during the harshest weather imaginable. The BARSKA COLORADO Waterproof Scope will add a new dimension to your viewing pleasure.
Specifications for Barska 20-60x60mm Colorado WP Spotting Scope:
| Magnification | 20x-60x, ZOOM Power |
| Objective Lens | 60mm |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Prism Glass | BK-7 |
| Eyepiece System | Straight |
| Exit Pupil | 3-1mm |
| Optical Coating | Fully Coated |
| Field of View (ft@1000yds/m@1000m) | 91/30 - 45/15 |
| Close Focus (ft/m) | 7m |
| Eye Relief | 18.1-15.2mm |
| Included Accessories | Pan-head tripod, Carrying Case, Neck Strap |
Features of Barska 20-60x60 Colorado WP Spotting Scope w/ Tripod, Blue Lens
- Prism Type Porro
- Prism Glass BK-7
- Magnification (Zoom) 20x-60x
- Eye Piece System Straight
- Close Focus (ft/m) 7m
- Eye Relief 18.1-15.2mm
- Objective Lens 60mm
- Exit Pupil 3mm-1mm
- Field of View (ft@1000yds/m@1000m) 91/30 - 45/15
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes (Nitrogen CO2)
- Tripod Adaptable Yes
- Product Weight 30 oz.
- Finish Green
Package Contents:
- Barska Colorado Series 20-60x60mm Water-Proof Spotting Scope CO11216
- Pan-head tripod
- Carrying Case
- Neck Strap