Tap Tap to Zoom
Manfrotto Bogen Hydrostatic Ball Head With Rc5 Rapid Connect Plate (501pl) 468MGRC5 has been discontinued by Manfrotto and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Tripods, Bipods, Monopods, Tripod Accessories, Bipod Accessories, Monopod Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manfrotto Bogen Hydrostatic Ball Head With Rc5 Rapid Connect Plate (501pl) 468MGRC5 is on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Manfrotto Bogen Tripod Accessories.![]()
The 468MG Series Hydrostatic Ball heads is the most advanced ball head of the entire Manfrotto range. Designed to meet the demand of professional photographers for a lightweight, but heavy duty load capacity ball head. Intended for camera and lens loads of up to 35 lbs., this head has a magnesium die cast body, a 2" Teflon coated aluminum ball combined with specially designed tension surfaces provides movements as smooth as silk. The oversized lock knobs combined with the patent pending hydraulic locking mechanism provides the ultimate positive lock with the least amount of effort. Truly an engineering marvel!
Specifications of Manfrotto Bogen Hydrostatic Ball Head With Rc5 Rapid Connect Plate (501pl) 468MGRC5:
| attachment (bottom):Â | Â 3/8" female thread attachment type |
| ball friction setting:Â | Â yes |
| color:Â | Â black color |
| height:Â | Â 4.72 in |
| independent pan lock:Â | Â yes |
| lateral tilt: |  -90° / +90° tilt range |
| load capacity:Â | Â 26.46 lbs |
| material:Â | Â magnesium |
| panoramic rotation: |  360 ° |
| patent:Â | Â pat. pending |
| plate type:Â | Â quick release sliding plate - with 1/4" and 3/8" screws + vhs pin |
| quick release:Â | Â yes |
| secondary safety system:Â | Â yes |
| weight:Â | Â 1.63 lbs |
We offer complete line of Manfrotto Bogen Tripod Accessories. For our complete selection of products by Manfrotto on sale please visit our Manfrotto page. For more Tripod Accessories please visit our Tripod Accessories store section.