Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Magazine Type:
- Double Stack
- # of Mag Pouch Compartments:
- 1
- Hand:
- Right
- Gun Make:
- Smith & Wesson
- Gun Model:
- Universal
- Caliber:
- .40 S&W, 9mm Luger
- Belt Width:
- 1.75 in
- Accessory Attachment System:
- Belt Loop
- Belt Loop/Snap Width:
- 1 - 2 in
- Condition:
- New
Code: BSO-MZ-OWB940-MP06-IDPA-UNIBK
MPN: MP06-IDPA-UNIBK
UPC: 817648026220
Product Info for Black Scorpion Outdoor Gear Universal OWB Double Stack 9mm/.40 S&W Magazine Carrier
The universal outside the waistband magazine carrier was specifically designed to be used in IDPA competitions but it is also a great option for range days and every day carry. This magazine carrier is compatible with all 9mm and .40 S&W double stack magazines. This is achieved by adjusting the retention with a 3.5mm hex key. The belt attachment is compatible with 1'' - 2'' belts.![]()
Specifications for Black Scorpion Outdoor Gear Universal OWB Double Stack 9mm/.40 S&W Magazine Carrier:
| Manufacturer: | Black Scorpion Outdoor Gear |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Kydex |
| Magazine Type: | Double Stack |
| # of Mag Pouch Compartments: | 1 |
| Hand: | Right |
| Gun Make: | Smith & Wesson |
| Gun Model: | Universal |
| Caliber: | 9mm Luger, .40 S&W |
| Belt Width: | 1.75 in |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Belt Loop/Snap Width: | 1 - 2 in |
| Condition: | New |
Features of Black Scorpion Outdoor Gear Universal OWB Double Stack 9mm/.40 S&W Magazine Carrier
- This magazine carrier is compatible with all 9mm and .40 S&W double stack magazines. This is achieved by adjusting the retention with a 3.5mm hex key. The belt attachment is compatible with 1'' - 2'' belts.
Package Contents:
- Black Scorpion Outdoor Gear Universal OWB Double Stack 9mm/.40 S&W Magazine Carrier