Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: BU-BI-10x50-WA-131056-BOX
MPN: 131056
UPC: 029757165015
Product Info for Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars
If you need a reliable optic for casual viewing, sporting events, or nature hikes, these Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars are an excellent value. Bushnell designed these Binoculars with multi-coated lenses that create a bright and vivid sight picture. The InstaFocus system allows you to quickly and easily focus on your target. These Bushnell PowerView WA 10x50mm Binos are protected with non-slip rubber armor that helps absorb impact and provides a sturdy grip even in rainy weather. Grab these Bushnell PowerView WA 10x50 InstaFocus Binoculars to take a closer look at the world around you.![]()
Specifications for Bushnell PowerView WA 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 20 ft |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Blade Material: | Rubber |
| Eyecups Types: | Folding Eyecups |
| Fogproof: | No |
| Armoring: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
Features of Bushnell Power View 10x50mm Porro Prism Binocular:
- Contemporary styling
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Multi-Coated Optics - Multiple layers of coatings on lens surfaces increase light transmission, color rendering, contrast, and image brightness.
- Insta-Focus
- Adjustable diopter
- Porro Prisms
Package Contents:
- Bushnell PowerView WA 10x50 Porro Prism Binoculars