Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Lens Coating- FMC
Code: BU-BI-120150
MPN: 120150
UPC: 029757120151
Product Info for Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars
With a big 50mm objective for a larger, brighter field of view, Bushnell Legacy WP 10x50 Binoculars 120150 belong to a new Bushnell Legacy WP Binoculars series.![]()
Some outdoor enthusiasts specialize. Some specialize in doing it all. Bushnell Legacy WP series is custom fit for the latter with a range of models at prices that leave plenty left over to gear up for diverse weekend agendas. Bushnell kept the cost reasonable without scrimping an optical performance. All models feature fully multi-coated optics and premium BaK-4 prisms for exceptional light transmission and image clarity. Rugged rubber armoring provides a sure grip and soaks up abuse. And they're 100% waterproof. This solid, well-rounded lineup has a single purpose - everything outside.
Specifications for Bushnell Legacy WP 10x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 18 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 30.56 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Lens Coating- FMC |
| Magnification Type: | Fixed |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Armoring: | Rubber |
| Size Class: | Standard |
Features of Bushnell Legacy WP 10 x 50mm Porro Prism Binoculars:
- BaK-4 prisms
- Fully multi-coated optics
- 100% waterproof
- Rubber armored for secure grip
- Center focus
- Twist-Up eyecups
- Long Eye relief
Package Contents:
- Bushnell Legacy WP 10x50 Binoculars