Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Blue
- Condition:
- New
Code: BU-BI-BDR1028-132105R
MPN: 132105R
UPC: 029757007704
Product Info for Bushnell H2O 12x25mm Roof Prism WP/FP Binocular
The ultimate on-the-water viewing companions. Even in the most challenging conditions, our ever-popular H2O binoculars stay on board and in your hands with a Soft Texture Grip. O-ring sealed and nitrogen purged, stunning views are assured no matter how wet they get. And to maximize light transmission and clarity, multicoated optics and premium quality BaK-4 prism glass are included. From the streamside to the Gulf Stream, the world looks better through the Bushnell H2O.![]()
Specifications for Bushnell H2O 12x25mm Roof Prism WP/FP Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Dark Blue |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 8 mm |
| Exit Pupil: | 1.9 mm |
| Field of View, Linear: | 262 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 19 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 10.6 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
Features
- BaK-4 prisms for bright, clear, crisp viewing
- Multi-coated optics for superior light transmission
- 100% waterproof: O-ring sealed and nitrogen purged for reliable, fog-free performance
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Twist-up eyecups
- Large center-focus knob for easy adjustments
- Longer eye relief
Package Contents:
- Bushnell H2O 12x25mm Roof WP/FP Binocular