00:30
00:59
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Bushnell Lifetime Guarantee
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Bushnell H20 Binoculars
1 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
2 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
3 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
4 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
5 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
6 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
7 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
8 of 8 images
Bushnell H2O 8x42mm Porro WP/FP Binocular, Twist Up Eyecups, Box 6L, Dark Blue, 134218R
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Dark Blue
Code: BU-BI-BDR1032-134218R
MPN: 134218R
UPC: 029757007650
List: $125.79Save 25%
$94.49
Product Info for Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular
Waterproof construction with fully multi-coated optics for enhanced contrast and resolution. Folding Roof Prism design provides a more compact binocular for ease of use and convenient storage.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Dark Blue |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 136 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 5.5 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 27.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
Features
- BaK-4 prisms for bright, clear, crisp viewing
- Multi-coated optics for superior light transmission
- 100% waterproof: O-ring sealed and nitrogen purged for reliable, fog-free performance
- Non-slip rubber armor absorbs shock while providing a firm grip
- Twist-up eyecups
- Large center-focus knob for easy adjustments
- Longer eye relief
Package Contents:
- Bushnell H2O 8x42mm Porro Prism WP/FP Binocular