Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Included Accessories:
- Bag, Kneck Strap, Microfiber Cloth Bag
Code: BU-BI-BEN1042
MPN: BEN1042
UPC: 029757002464
Product Info for Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars
The Bushnell Engage is backed with the all-weather assurance of Bushnell's exclusive EXO Barrier lens coating - it repels water, debris, oil and fog. Fully multi-coated optics offer maximum brightness and clarity, and they're housed in a lightweight and rugged magnesium chassis.![]()
The Bushnell Engage - Its best-in-class optic, with new industry leading features. The entire line is backed with the all-weather assurance of Bushnell's exclusive EXO Barrier lens coating - it repels water, debris, oil and fog. The fully multi-coated optics offer maximum brightness and clarity, and they're housed in a lightweight and rugged magnesium chassis. ED Prime Glass and a locking eyepiece diopter ensure razor sharp images every time.
Specifications for Bushnell Engage 10x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 340 ft at 1000 yds, 113 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 53 - 72 mm |
| Close Focus: | 8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 23.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Included Accessories: | Microfiber Cloth Bag, Kneck Strap, Bag |
| Magnification Type: | Fixed |
| Coating: | Waterproof Polyester |
| Size Class: | Mid-Size |
Features of Bushnell Engage 10x42mm Porro Prism Binoculars:
- A timeless configuration that will perform for hunters and target shooters.ED Prime Glass - Bushnell's highest quality glass delivers amazing color, resolution and contrast, even in low-light conditions.
- Exclusive EXO Barrier Protection - Bushnell's newest and best protective lens coating molecularly bonds to the glass, repelling water, oil, dust, debris and preventing scratches.
- Dielectric Prism Coating - Applied to the prisms, it ensures vivid color reproduction and allows 92% light transmission for bright images.
- PC-3 Phase Coating - Applied to the prisms, it enhances resolution and contrast.
Package Contents:
- Bushnell Engage 10x42mm Porro Prism Binocular