Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Gray
- Package Type:
- Box
Code: BU-BI-BO-PWV842-PWV842
MPN: PWV842
UPC: 297570080468
Product Info for Bushnell Powerview 2 8x42mm Roof Prism Binocular
The all-metal chassis ensures ruggedness and durability in the harshest elements, meaning the chassis won't crack in the extreme cold of winter, or disform in the intense heat of summer. The Powerview 2 8x42 boasts multi-coated optics, compact roof prism design, and easy to use confident grip all at an unbeatable price.![]()
Specifications for Bushnell Powerview 2 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black/Gray |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 16 in |
| Exit Pupil: | 4.4 mm |
| Field of View, Linear: | 290 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 25 ft |
| Water Resistance Level: | None |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 22.6 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Bushnell Powerview 2 8x42mm Roof Prism Binocular