Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Red
- Condition:
- New
Code: BU-BI-BS11040-BS11040
MPN: BS11040
UPC: 029757002754
Product Info for Bushnell 10X40mm Spectator Sport Roof Prism Permafocus Binoculars
Scout out the hunting grounds and soak up nature in vivid clarity while holding these Bushnell 10X40 Spectator Sport Roof PermaFocus Binoculars. Bushnell designed these Binoculars with multi-coated optics that deliver clear views with enhanced brightness even in darker conditions. These Bushnell 10X40mm Spectator Sport Roof Prism Binoculars are nitrogen-purged for fogproof performance, and the PermaFocus system keeps distant objects permanently in focus which eliminates the need for constant adjustment in the field. Pick up these Bushnell 10X40 Spectator Sport Waterproof Binoculars to observe faraway targets with precision.![]()
Specifications for Bushnell 10X40mm Spectator Sport Roof Prism Permafocus Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black/Red |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 390 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Fixed/No Focus |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 19.8 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Bushnell 10X40 Spectator Sport Roof PermaFocus Binoculars:
- PermaFocus Technology - Keeps distant objects permanently in focus, eliminating the need for constant adjustment.
- Nitrogen Purged Fog-Proofing - Nitrogen inside the scope ensures interior optical surfaces won't fog due to humidity or rapid temperature change.
- Multi-Coated Optics - Multiple layers of coatings on all lens surfaces increase light transmission and image brightness.
- What's in the box: 10x40mm Spectator Sport binos; padded neckstrap; soft case that can be attached to a belt; red, white, blue, & black decorative inserts; instruction sheet.
Package Contents:
- Bushnell 10X40 Spectator Sport Roof Permafocus Binoculars