Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: BU-BI-ENGAGE1250-BEN1250
MPN: BEN1250
UPC: 029757000699
Product Info for Bushnell 12x50mm Engage Roof Prism Waterproof Binocular
The Engage EDX is backed with the all-weather assurance of Bushnell's exclusive EXO Barrier lens coating - it repels water, debris, oil and fog. Fully multi-coated optics offer maximum brightness and clarity, and they're housed in a lightweight and rugged magnesium chassis.![]()
The Engage EDX - A best-in-class optic with industry-leading features. The entire line is backed with the all-weather assurance of Bushnell's exclusive EXO Barrier lens coating - it repels water, debris, oil and fog. The fully multi-coated optics offer maximum brightness and clarity, and they're housed in a lightweight and rugged magnesium chassis. ED Prime Glass and a locking eyepiece diopter ensure razor sharp images every time.
The 12x magnification is perfect for seeing the greatest detail when you need it most, and the large 50mm objective lenses gather tons of light bringing you the brightest imaging possible.Â
Specifications for Bushnell 12x50mm Engage Roof Prism Waterproof Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 280 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 10 ft |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 29.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Coating: | Waterproof Polyester |
| Eyecups Types: | Twist-Up |
Features of Bushnell 12x50 Engage Roof Prism Waterproof Binocular:
- The ideal binoculars for long-range shooters. The 12x magnification brings distant targets front and center.ED Prime Glass - Bushnell's highest quality glass delivers amazing color, resolution and contrast, even in low-light conditions.
- Exclusive EXO Barrier Protection - Bushnell's newest and best protective lens coating molecularly bonds to the glass, repelling water, oil, dust, debris and preventing scratches.
- Dielectric Prism Coating - Applied to the prisms, it ensures vivid color reproduction and allows 92% light transmission for bright images.
- PC-3 Phase Coating - Applied to the prisms, it enhances resolution and contrast.
Package Contents:
- Bushnell 12x50 Engage Roof Prism Waterproof Binocular
- Case