1 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
2 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
3 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
4 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
5 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
6 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
7 of 7 images
Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Ranger Green, R3-1042
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Ranger Green
Code: BU-BI-R3-1042-R3-1042
MPN: R3-1042
UPC: 029757019448
List: $149.95Save 20%
$119.95
Product Info for Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Binocular
Performance that hunters are looking in a binocular with best-in-class optical system, premium material finishes, and advanced features.![]()
Specifications for Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Ranger Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Field of View, Linear: | 300 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 3 m |
| Weight: | 20.9 oz |
Features of Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Prism Binocular
- In it for a lifetime. Count on us to keep you in the hunt, no matter what with their lifetime unconditional warranty exclusive to R-Series.
- Unfazed by Mother Nature. This is glass that's as tough as you. Featuring an Exo Barrier lens coating, and engineered with IPX7 Waterproofing, these binos ensure clear vision even when nature has other plans.
- See longer and later. Experience clarity from dawn to dusk with R3 Binoculars. With Fully Multi-Coated Optics, these binoculars deliver brighter, clearer views exactly when you need them most.
- Fully Equipped. Stay prepared in the field with the VaultTM LITE Binocular Harness and Comfort Neck Strap included with every R-Series Binocular. Keep your binoculars easily accessible and secure for ultimate convenience.
Package Contents:
- Bushnell R3 10x42mm BaK-4 Roof Binocular