1 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
2 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
3 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
4 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
5 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
6 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
7 of 7 images
Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Ranger Green
Code: BU-BI-SM3-R5-1250
MPN: R5-1250
UPC: 29757019554
List: $279.95Save 18%
$229.95
Product Info for Bushnell R5 12x50 Bak-4 Roof Binocular
R5 binoculars deliver enhanced optical performance, upgraded materials, and advanced features not found in its price point and class.![]()
Specifications for Bushnell R5 12x50 Bak-4 Roof Binocular:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Ranger Green |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 275 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 3.6 m |
Features of Bushnell R5 12x50mm BaK-4 Roof Prism Binocular
- In it for a lifetime. Count on us to keep you in the hunt, no matter what with their lifetime unconditional warranty exclusive to R-Series.
- Unfazed by Mother Nature. This is glass that's as tough as you. Featuring an Exo Barrier lens coating, and engineered with IPX7 Waterproofing, these binos ensure clear vision even when nature has other plans.
- See longer and later. Experience clarity from dawn to dusk with R5 Binoculars. With Fully Multi-Coated Optics, these binoculars deliver brighter, clearer views exactly when you need them most.
- Fully Equipped. Stay prepared in the field with the VaultTM LITE Binocular Harness and Comfort Neck Strap included with every R-Series Binocular. Keep your binoculars easily accessible and secure for ultimate convenience.
Package Contents:
- Bushnell R5 12x50 Bak-4 Roof Binocular