Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Standard
- Included Accessories:
- Standard
Code: BU-BI-WP-Marine-137501
MPN: 137501
UPC: 029757137517
Product Info for Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars
Welcome to the new wave of boating optics. The Bushnell Marine 7x50 Binoculars were made with shipmates in mind, providing you with unparalleled views of marine life and the land ahead. These Binoculars crafted by optical experts at Bushnell are hermetically sealed - creating an airtight and watertight chamber that keeps these afloat if accidentally dropped overboard, ensures you still get crystal clear views even after being immersed in water, and they even resist corrosion from saltwater. With a non-slip/non-skid rubber armor exterior, the Bushnell 7x50 Waterproof Binoculars will stay gripped in your hands in even the dampest of environments. The 7x magnification of these binoculars is perfect for viewing on unstable platforms like a moving boat or even for those who have shaky hands. Grab your pair of Bushnell 7x50 Boating Binoculars to see all that the sea has in store for you.![]()
Specifications for Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 380 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | UV, Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Close Focus: | 25 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 36 oz |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Standard |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Fixed |
| Compass: | No |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Eyecups Types: | Fold Down |
| Fogproof: | Yes |
| Size Class: | Standard |
Features of Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars:
- Hermetically Sealed - Airtight, watertight construction enables binoculars to float if dropped overboard; resists saltwater corrosion;
- Non-slip/non-skid Rubber Armor - Protects binoculars from impact and provides sure grip in damp marine environments
Package Contents:
- Bushnell Marine 7x50mm Porro Prism Binoculars