Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 5 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: BU-RD-EXMH-AR750006
MPN: AR750006
UPC: 029757000446
Product Info for Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight
The Advance is a micro-reflex red dot sight small enough to fit on a pistol. It projects a 5-MOA dot through waterproof fogproof, and shockproof optics. The compact design of these Gun Sights is compatible with a large selection of semiautomatic pistols allowing for quick positive target acquisition. The Bushnell Advance is the smallest, lightest red dot in the AR Optics family and is ideal for close-quarter scenarios. The weapon shown is NOT included. Compatible with both pistols and rifles 5-MOA red dot Waterproof fogproof shockproof Extended battery life Compatible with Glock Mount Plate #1![]()
Specifications for Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Reticle: | 5 MOA |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | 50 |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 44 mm |
| Weight: | 62 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
Features of Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight:
- Black with 5 MOA Dot reticle
- Waterproof Construction - O-ring sealed optics stay dry inside, even when totally immersed in water.
- Shockproof construction - Built to withstand bumps, bangs, drops and the rough-and-tumble environment of the field.
- Includes Picatinny adapter mount.
- Compatible with pistols and rifles
- 5-MOA red dot
- Waterproof, fogproof, shockproof
- Extended battery life
- Compatible with Glock Mount Plate #1
Package Contents:
- Bushnell AR Optics Advance Reflex Sight