1 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
2 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
3 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
4 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
5 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
6 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
7 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
8 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
9 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
10 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
11 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
12 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
13 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
14 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
15 of 15 images
Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight, 3 MOA, Aimpoint Base, Matte Black, AR71XRD
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: BU-RD-PAJK-AR71XRD
MPN: AR71XRD
UPC: 029757003287
List: $199.95Save 15%
$169.99
Product Info for Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight
The Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot goes beyond its historic predecessor with improvements in several key areas. These TRS-26 Red Dot Sights are powered by a long-lasting battery that sets the industry standard with more than 50000 hours of battery life. ![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 12 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 50 |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 70 mm |
| Weight: | 170 g |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
Features of Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight:
- Black with 3 MOA Dot reticle
- Waterproof Construction - O-ring sealed optics stay dry inside, even when totally immersed in water.
- Shockproof construction - Built to withstand bumps, bangs, drops and the rough-and-tumble environment of the field.
- Nitrogen Purged Fog-Proofing - Nitrogen inside the scope ensures interior optical surfaces won't fog due to humidity or rapid temperature change.
- Is compatible with T1 mounts.
Package Contents:
- Bushnell AR Optics TRS-26 Red Dot Sight