Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: BU-RD-ARTRS25HR-AR731306
MPN: AR731306
UPC: 029757740076
Product Info for Bushnell AR Optics 1x25mm TRS-25 HiRise, 3 MOA Red Dot Sight
The Bushnell AR Optics TRS-25 HiRise is a finely executed red dot scope featuring a 3-MOA red dot for precision shot placement. 11 brightness settings provide optimum illumination in any light condition. The supplied riser block positions the Bushnell T.R.S. 25 Red Dot Scope at optimum height on flat top ARs and tactical shotguns. This sight by Bushnell was leading the charge for 2013. The Bushnell 1x M.P. Red Dot Scope conserves battery life by self regulating brightness based on available light and power down when the protective storage hood is attached.![]()
Specifications for Bushnell AR Optics 1x25mm TRS-25 HiRise, 3 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Reticle: | 3 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Click Value: | 0.5 in at 100 yds |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 2.4 in |
| Weight: | 6.3 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Overall Length: | 2.4 in |
| Objective Aperture: | 25 mm |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Bushnell T.R.S. 25 Hi Rise Red Dot Sight:
- 3 MOA Red Dot
- Multi-coated optics
- Amber-Bright high contrast lens coating
- 100% waterproof/fogproof/shockproof construction
- CR2032 battery
Package Contents:
- Bushnell AR Optics 1x25mm TRS-25 HiRise, 3 MOA Red Dot Sight