Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- Red Dot
- Illumination Color:
- Red
- Condition:
- New
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: BU-RD-RXS100-EE
MPN: RXS100
UPC: 029757007308
Product Info for Bushnell RSX-100 Reflex Sight
This Weaver-style low-rise mounted red dot sight has eight brightness settings; point source LED creates a clean beam that produces a solid red dot while still having a long-lasting battery life. The Bushnell RSX-100 Reflex Sight also has a side-loading battery that is easy to replace without removing the red dot sight so that you can retain your zero. Add these Gun Sights to all of your pistol ARs and shotguns! Shop Bushnell RSX-100 Reflex Sight on OpticsPlanet!![]()
Specifications for Bushnell RSX-100 Reflex Sight:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 25 mm |
| Reticle: | Red Dot |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 8 |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Length: | 6.45 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Bushnell RSX-100 Reflex Sight
- Bright 4 MOA Dot with Exceptional Battery Life
- Versatile Design Mounts on Pistols, Rifles and Shotguns
- Durable Aluminum Construction
- Optimized Hood Design and Visibility
Package Contents:
- Bushnell Reflex Sight Rsx-100 4moa W/weaver Low Rise Mount