1 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
2 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
3 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
4 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
5 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
6 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
7 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
8 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
9 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
10 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
11 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
12 of 12 images
Bushnell 2.5-10x40 Elite 4500 Multi-X Riflescope, 30 mm, Second Focal Plane, Multi-X, 80 MOA, Black, REL2104BS3
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Multi-X
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 19.7 oz
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: BU-RS-BUSH5-REL2104BS3
MPN: REL2104BS3
UPC: 029757018687
List: $449.95Save 43%
$255.99
Product Info for Bushnell Elite 4500 2.5-10x40mm Multi-X 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Elite 4500 2.5-10x40 is the scope you need when you want more horsepower than a typical 3-9x40. It has a wider field of view for close-in shots and offers more magnification for those further distances.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Bushnell Elite 4500 2.5-10x40mm Multi-X 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | Multi-X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.7 oz |
| Length: | 13 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Bushnell Elite 4500 2.5-10x40mm Multi-X 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Extended Eye Relief Keeps your face further away from the scope while providing a huge margin of error in cheek weld so you can point & shoot with speed and accuracy.
- Rugged Built to withstand the recoil of big magnums and tested to levels matching scopes like Forge and Match Pro. Tough aircraft-grade aluminum construction can handle what the field throws at it.
- Excellent Low-Light Performance Ultra Wide Band Coatings increase dusk & dawn light waves while reducing unwanted glare that can cause you to miss a shot.
- Waterproof Construction Your Elite 4500 is IPX7 waterproof rated, which means it passes water tests of 1 meter deep for 30 minutes. This means it wont fog up on you at the worst time, and youll have the confidence it wont.
- Exclusive EXO Barrier Protection Its like a permanent water repellant for your scope to make sure you can see clearly and bring home a win.
- Capped Windage and Elevation Adjustments Never second-guess your zero mid-hunt again.
- Fast-Focus Eyepiece Focus the reticle to your eye with a quick and easy adjustment.
- Multi-X Reticle Tried and true crosshair for a clean and dependable aiming point even in low light.
Package Contents:
- Bushnell Elite 4500 2.5-10x40mm Multi-X 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane