Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- G5i
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 32 oz
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 14.5 - 30 MRAD
Code: BU-RS-JNSS06-MP53056G5I
MPN: MP53056G5I
UPC: 029757026187
Product Info for Bushnell Match Pro 5-30x56mm 34mm Tube Riflescope, First Focal Plane
Fully featured FFP tactical/competition riflescope with premium optical performance, exposed-locking elevation turret, elevation zero-stop & 2-stage pop-up revolution indicator, Exposed locking windage turret, multi-position throw lever, side-focus, and 11 illumination intensity settings.![]()
Specifications for Bushnell Match Pro 5-30x56mm 34mm Tube Riflescope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | G5i |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 4.1 - 24.5 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 32 oz |
| Illumination Type: | LED |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| W/E Travel at 100 Yds: | 14.5 - 30 MRAD |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Bushnell Match Pro 5-30x56mm 34mm Tube Riflescope, First Focal Plane
- The Match Pro ED now has an expanded magnification range of 5-30x and has an oversized 56mm objective lens to gather large amounts of light and give the competitor a large eyebox to quickly get a perfect sight picture.
- The 34mm maintube of the Match Pro ED expands the elevation to a large 30 MRAD of travel and the windage to 14.5 MRAD to get you out to the furthest targets.
- All-New Illuminated Deploy G5i Reticle
- The locking turrets on the Match Pro ED have big bold lettering so you can easily see the digits quickly. A positive grip on the turrets is now achieved with the raised and flared crown to eliminate losing grip under stress.
- We needed to keep Match Pro ED as relevant on the rimfire range as it is on the centerfire range - So we gave it a close 15-yard parallax ability so you can dominate in NRL22 and PRS Rimfire.
- Getting back to your zero is fast, reliable, and accurate now thanks to the Easy-Set zero stop on the Match Pro ED. Tracking the elevation knob revolution count is simple thanks to the visible and tactile Rev-Indicator that shows red on the second rotation, and stainless steel on the third
- IPX7 Waterproof & Exclusive EXO Barrier
- The Match Pro ED has a 3-position power change lever that can be put in left, right, or neutral positions for both left and right-handed shooters, or it can left out for a clean look with an included filler-screw. A 2.5-Inch sunshade with a 64mm outside diameter and forward internal threads is now included along with a Bushnell multi-tool.
Package Contents:
- Bushnell Match Pro 5-30x56mm 34mm Tube Riflescope, First Focal Plane
- ID BU-MP53056G5I
- Name Match Pro 5-30x56 Riflescope - G5I Reticle
- Magnification x Objective Lens 5-30x56mm
- Focal Plane First
- Illuminated YES
- Parallax Type Side Focus
- Min Parallax Distance 15 yds
- Field of View (ft @ 100 yds) 30x - 4.1 ft @ 100 yds5x - 24.5 ft @ 100 yds
- Lens Coating Fully Multi-Coated
- Ultra Wide Band Coating Yes
- EXO Barrier No
- ED Prime Yes
- WaterProofing IPX7
- Zero Stop YES
- Diopter Fast Focus
- Sunshade 2.5" Long
- Power Change Lever 3-Position Power Change Lever
- Weight 32 oz