Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- DOA Quick Ballistic
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: BU-RS-61850S11-R3-61850S11
MPN: R3-61850S11
UPC: 029757019493
Product Info for Bushnell R3 6-18x50mm Rifle Scope 1in, Second Focal Plane
The R3 6-18x50 with DOA quick ballistic reticle gives you more magnification for greater detail on farther shots. The one-piece, 1-inch tube will provide durability in the field while EXO Barrier on all of the multi-coated lenses will protect and keep your glass clear by repelling water, oil, dust and debris.![]()
Specifications for Bushnell R3 6-18x50mm Rifle Scope 1in, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 18 x |
| Reticle: | DOA Quick Ballistic |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 17 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Bushnell R3 6-18X50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Unfazed by Mother Nature: This is glass that's as tough as you. Featuring the Exo Barrier lens coating and engineered with IPX7 Waterproofing, these riflescopes ensure clear vision even when nature has other plans.
- See longer and later: Experience brighter, clearer views from dawn to dusk with our 3X Optical System and Multi-Coated HD Glass, giving you the confidence to see more when it matters most
- Fine-Tuned for your hunt: Achieve pinpoint precision at any distance with our SFP (Second Focal Plane) design and AO (Adjustable Objective) focus, ensuring consistent reticle size and razor-sharp clarity.
Package Contents:
- Bushnell R3 6-18x50mm Rifle Scope 1in, Second Focal Plane