1 of 10 images
Bushnell R3 Black 3-9x50mm 1 Tube Multi-X Reticle, R3-3950S3
2 of 10 images
Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope with DOA Quick Ballistic, 1in Tube, Second Focal Plane
3 of 10 images
Bushnell R3 Black 3-9x50mm 1 Tube Multi-X Reticle, R3-3950S3
4 of 10 images
Bushnell R3 Black 3-9x50mm 1 Tube Multi-X Reticle, R3-3950S3
5 of 10 images
Bushnell R3 3-9X50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Multi-X, R3-3950S3
6 of 10 images
Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope with DOA Quick Ballistic, 1in Tube, Second Focal Plane
7 of 10 images
Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope with DOA Quick Ballistic, 1in Tube, Second Focal Plane
8 of 10 images
Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope with DOA Quick Ballistic, 1in Tube, Second Focal Plane
9 of 10 images
Bushnell R3 Black 3-9x50mm 1" Tube Multi-X Reticle, R3-3950S3
10 of 10 images
Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope with DOA Quick Ballistic, 1in Tube, Second Focal Plane, Black, Small, R3-3950S11
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableReticle
All
Search
$209.95
List: $209.95Save 15%
$178.49
Product Info for Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope 1in, Second Focal Plane
The R3 3-9x50 with DOA quick ballistic reticle is the classic hunting optic in a high performance package. The one-piece, 1-inch tube will provide durability in the field while EXO Barrier on all of the multi-coated lenses will protect and keep your glass clear by repelling water, oil, dust and debris.![]()
Specifications for Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope 1in, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
Features of Bushnell R3 3-9x50mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
- In it for a lifetime. Count on us to keep you in the hunt, no matter what with their lifetime unconditional warranty exclusive to R-Series.
- Unfazed by Mother Nature. This is glass that's as tough as you. Featuring the Exo Barrier lens coating and engineered with IPX7 Waterproofing, these riflescopes ensure clear vision even when nature has other plans.
- See longer and later. Experience brighter, clearer views from dawn to dusk with their 3X Optical System and Multi-Coated HD Glass, giving you the confidence to see more when it matters most
- Fine-Tuned for your hunt. Achieve pinpoint precision at any distance with their SFP (Second Focal Plane) design and AO (Adjustable Objective) focus, ensuring consistent reticle size and razor-sharp clarity.
Package Contents:
- Bushnell R3 3-9x50mm Rifle Scope 1in, Second Focal Plane