Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- DDR-2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
Code: BU-RS-1624S26-R5-1624S26
MPN: R5-1624S26
UPC: 029757019561
Product Info for Bushnell R5 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope, Second Focal Plane
R5 1-6x24 with Illuminated DD2-QA reticle delivers enhanced optical performance with fully-multi coated HD glass, glass-etched reticles, Illuminated floating center dot, and other advanced features. EXO Barrier applied on all of the exterior lenses will protect and keep your glass clear by repelling water, oil, dust and debris.![]()
Specifications for Bushnell R5 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | DDR-2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
Features of Bushnell R5 1-6x24mm Rifle Scope with Illuminated DD2-QA, 30mm Tube, Second Focal Plane
- In it for a lifetime. Count on us to keep you in the hunt, no matter what with their lifetime unconditional warranty exclusive to R-Series.
- Unfazed by Mother Nature. This is glass that's as tough as you. Featuring the Exo Barrier lens coating and engineered with IPX7 Waterproofing, these riflescopes ensure clear vision even when nature has other plans.
- Crystal Clear Clarity. See every detail with enhanced clarity from dawn to dusk. R5 Riflescopes feature fully multi-coated optics, delivering brighter and clearer views exactly when you need them most.
Package Contents:
- Bushnell R5 1-6x24mm LPVO 30mm Rifle Scope, Second Focal Plane