Tap Tap to Zoom
Product Info for Bushnell R5 3-9x40 R5 Rifle Scope 1in, Second Focal Plane
R5 3-9x40 with Illuminated DOA-LRH800 reticle delivers enhanced optical performance with fully-multi coated HD glass, glass-etched reticles, Illuminated floating center dot, and other advanced features not found in its price point and class. EXO Barrier applied on all of the exterior lenses will protect and keep your glass clear by repelling water, oil, dust and debris.![]()
Specifications for Bushnell R5 3-9x40 R5 Rifle Scope 1in, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 341 ft at 1000 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
Package Contents:
- Bushnell R5 3-9x40 R5 Rifle Scope 1in, Second Focal Plane