1 of 3 images
Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope, Black, Multi-X Reticle, SFP RP6185BS3
2 of 3 images
Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope, Black, Multi-X Reticle, SFP RP6185BS3
3 of 3 images
Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope, Black, Multi-X Reticle, SFP, RP6185BS3
Tap Tap to Zoom
Documents
- Reticle:
- Multi-X
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 19 oz
- Parallax:
- Side Focus
- Additional Features:
- Exposed Elevation Turret
- Condition:
- Factory DEMO
Code: BU-RS-R6185PR-RP6185BS3-DEMO
MPN: RP6185BS3-DEMO
Final Sale
List: $359.95Save 50%
$179.99
Product Info for Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope
Bushnell Prime Riflescopes deliver superior low light performance and resolution. Six configurations offer Fully-Multi Coated optics and EXO Barrier for clarity in any condition.![]()
Specifications for Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Bushnell |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 18 x |
| Reticle: | Multi-X |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 8.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 18 - 6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19 oz |
| Length: | 15.5 in |
| Parallax: | Side Focus |
| Optical Coating: | Ultrawide Band Coating, Exo Barrier, Fully Multi-Coated |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Exposed Elevation Turret |
| Condition: | Factory DEMO |
Features of Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope:
- The highest power in the Prime family has a big magnification range and large 50 mm objective for maximum light gathering for long-range hunters
- Features the Multi-X reticle
- which offers a classic sight pictures.
- Exclusive EXO Barrier Protection - Bushnells newest and best protective lens coating molecularly bonds to the glass
- repelling water
- oil
- dust
- debris and preventing scratches.
- IPX7 Waterproof construction - O-ring sealed optics stay dry inside
- when immersed in three feet of water for up to 30 minutes.
- Multi Coated Optics - Multiple layers of coatings on all lens surfaces increase light transmission and image brightness.
Package Contents:
- Bushnell Prime 6-18x50 Rifle Scope